Upchatý nos a nádcha v 20. týždni. Poradíte mi neinvazívnu liečbu?

Zodpovedané
10. jún 2020

Dobrý deň,

som v 20. týždni a posledné tri mesiace mám neustále upchatý nos. Niektoré dni sa to tak zhorší, že žiadne kvapky a ani sprej nepomáhajú a len kýcham.

Nikdy som nebola alergička. Niektoré dni je to lepšie, ale aj tak nemôžem dýchať bez kvapiek. Gynekológ mi povedal, že občasné striekanie Nasivinu nemôže uškodiť, ale ja sa obávam, že to už preháňam.

Skúsila som teda Olynth pre deti, ale neviem, či to bolo správne. Bojím sa, aby som aj tým kýchaním a striekaním kvapiek neuškodila bábätku.

Poradíte mi neinvazívnu liečbu?

Sterimar nepomáha, preplach konvičkou tiež nie a ani naparovanie.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho čo opisujete môže ísť o tzv. tehotenskú nádchu. Tá je sprevádzaná častým kýchaním a upchatým nosom.

V tehotenstve dochádza k zvýšenému objemu krvi v tele a to môže spôsobiť kýchanie a tiež opuch cievok v nose. Pravdepodobne Vás to bude sprevádzať až do pôrodu. Môžete jedine zmierňovať príznaky, tak ako píšete. Ak si potrebujete strieknuť kvapky, tak je vždy lepšie použiť detské, či už Olynth Plus 0,5 mg alebo Nasivin 0,01%, pretože sú menej koncentrované. Samozrejme treba ich používať naozaj príležitostne, max raz denne.

Počas dňa Vám jedine môžem odporučiť preplachovanie nosa, či už konvičkou alebo sprejmi s morskou vodou. Zo Sterimarov používajte konkrétne Sterimar Baby na upchatý nos.

Ešte môžte vyskúšať nosovú inhalačnú tyčinku Hap-Čí na uvoľnenie upchatého nosa.

Olynth Plus 0,5 mg

Olynth Plus 0,5 mg je nosová roztoková aerodisperzia, ktorá obsahuje xylometazolíniumchlorid a dexpantenol. Olynth je určený pre deti vo veku 2 - 6 rokov. Neobsahuje konzervačné látky. Úľava od nádchy a upchatého nosa prichádza už po 5 minútach.

Kvapky Nasivin 0,01%

Kvapky Nasivin 0,01% patria do skupiny liekov nazývaných otorinolaryngologiká. Liek je určený novorodencom a dojčatám do 1 roku.

Sterimar Baby

Sterimar Baby je hypertonický roztok obohatený o meď. V hypertonickom roztoku je koncentrácia soli väčšia ako v bunkách ľudského tela.

Hap-Čí nosová inhalačná tyčinka

Hap-Čí nosová inhalačná tyčinka - gáfrovomentolová náplň.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová