Aké cviky cvičiť na artrózu kolien?

Zodpovedané
19. okt 2022

Dobrý deň,

mám nasledovné diagnózy kolien: Mierne zhrubnutá mediopat. plica, poškodenie mediálneho menisku 1. - 2. stupeň a artróza kolien 2. - 3. stupňa.

Na YouTube je veľmi veľa cvikov, ktoré by som mohla cvičiť a zlepšiť svoj stav.

Na ktoré sa mám zamerať?

Netuším, či má ten súbor cvikov nejaký názov a neviem ani, aké svaly konkrétne potrebujem posilniť.

Aké cviky by ste mi poradili?

Ďakujem

Dobrý deň,

cvikov je samozrejme obrovské množstvo. To čo však treba vedieť je aké cviky sú vhodné práve pre Vás. To je náročné aj pre mňa takto odhadnúť. Môžem Vám však dať isté usmernenia a oporné body.

Pri artróze kolien je najdôležitejšie kolená uvoľniť a postupne rozpohybovať. Na to je potrebné vedieť akú pohyblivosť v kolenách máte. Následne pracovať na pravidelnom rozpohybovávaní kolien. Obyčajná prechádzka už sama o sebe pomáha.

Ak sa ideme rozprávať o cvikoch pri riešení artrózy, tak opäť je kľúčové posilniť také svaly, ktoré uvoľnia tlak z kolien. Toto dokážete posilnením zadných stehenných svalov. Doporučujem však cviky v natiahnutí. To znamená nacvičiť zakopávanie a pod. Ale skôr sa venovať statickým cvikom ako mostík na pätách a podobne.

Ak budete mať ďalšie otázky, kľudne sa pýtajte.

S pozdravom

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”