Aký šport odporúčate pri sedavom zamestnaní?

Zodpovedané
18. mar 2023

Dobrý deň,

potrebujem radu ohľadom vysokého tepu a následne vhodného športu. Vysoký tep mávam pri behu. Behávala som iba 1 do týždňa cca hodinku a vždy počas celého behu bol tep 180 až 190. Mám 45 rokov.

Je to podľa Vás v poriadku?

Obvodný lekár odporučil vybrať iný šport.

Aký je podľa Vás vhodný šport pri sedavom zamestnaní?

Odporúča sa aj kombinovať napríklad kardio a váhy?

Ako to čo naj skombinovať pokiaľ už začínam cítiť bolesti v oblasti krížoch a rada by som aj trošku schudla?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Vysoký tep nie je úplne v poriadku z dlhodobého hľadiska.

Maximálny tep sa zvykne počítať ako 220 mínus (VEK). Vo Vašom prípade by ste nemali prekračovať hranicu cca 180. To je ale aj tak hraničný, respektíve už naozaj maximálny tep. Zmenou aktivity/športu nevyriešite dôvod, že prečo sa srdce tak veľmi namáha. Problém nebude v športe.

Ak máte sedavé zamestnanie, tak vhodný je akýkoľvek pohyb. Tam si môžete vyberať to, čo Vás len zaujíma.

Spomínate, že sa objavujú bolesti a rovnako, že by ste rada zredukovali hmotnosť. Otázka hmotnosti je samozrejme individuálna a dôležité je, aby ste sa vy cítili komfortne. Vysoký tep môže byť spojený aj s hmotnosťou. Srdce sa jednoducho príliš namáha. Rovnako bolesti sú odrazom toho, že telo nestíha regenerovať.

Pri sedavom zamestnaní je oveľa náročnejšie udržiavať “fit”režim. Moja rada je skúsiť sa pozrieť v prvom rade na životosprávu - pitný režim a strava.

Následne je dôležité spevniť kĺby a intenzitu aktivity, nepreháňať hneď zo začiatku. Chcete postupne pretransformovať telo tak, aby ste sa cítili zdravšie a príjemnejšie.

Budem rád, ak Vám dokážem pomôcť previesť Vás touto transformáciou. Stačí, keď mi napíšete mail, resp. zatelefonujete a rád s Vami odkonzultujem prípadné možné kroky.

S pozdravom

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”