Aké cviky môžem cvičiť, keď mi ako 34-ročnej bola zistená artróza I/II?

Zodpovedané
3. mar 2023

Dobrý deň,

bola mi zistená artróza I/II. Mám 34 rokov, 100 kg a lekár mi nič nepovedal. Išla som za ním s bolesťou. Najprv mi pichol injekciu kyselinu hyalurónovú. Potom mi nasadil lieky Aflamil.

Je pre mňa vhodné cvičenie?

Ak áno, tak aké konkrétne cviky by som mala robiť?

Predtým ako som to zistila, tak som si kúpila domov bežiaci pas a elipticky trenažér (orbitrek).

Môžem cvičiť na bežiacom?

Mám na mysli len rýchlu chôdzu. Žiadny beh.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

V prvom rade závisí od Vášho cieľa. Spomenuli ste, že ste išli za lekárom s bolesťou. O akú bolesť sa jednalo?

Najprv by som upriamil pozornosť na odstránenie príčiny bolesti.

Spomenuli ste aj Vašu váhu. Pokiaľ je Vašim cieľom aj zredukovať hmotnosť, tak ľahká kardio aktivita je určite vhodná. No zatiaľ ešte nie.

Prvým krokom vzhľadom na bolesť a vzhľadom na artrózu doporučujem povenovať sa aspoň mesiac intenzívnemu spevňovaniu kĺbov + vyživovaniu kĺbov.

Keď spevnejú kĺby, budete môcť začať obyčajnou chôdzou na páse. Môžete to kombinovať s jednokĺbovými cvikmi ako “predkopávanie” zakopávanie a pod. Nedoporučujem zatiaľ komplexné cviky ako drepy alebo výpady.

V neposlednom rade (ak ste ešte nezačali) doporučujem optimalizovať aj stravu. Pomôže Vám najmä vo výžive kĺbov ale tiež v úprave kompozície tela.

Ak budete potrebovať vedenie alebo ďalšie rady, kľudne ma môžete kontaktovať.

S pozdravom

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”