Je možné cvičením ovplyvniť vtáčanie chodidiel u 8-ročného dieťaťa?

Zodpovedané
1. dec 2022

Dobrý deň,

moja 8-ročná dcéra má problém s vtáčaním chodidiel. Má zároveň dosť ploché nožičky. Okrem toho má aj trochu vbočené a vpadnuté členky, čo jej formuje nohy do tvaru X. Túto anatómiu nôh majú aj jej babička a strýko. Rada by som však to výrazné vtáčanie špičiek riešila.

Je možné ovplyvniť cvičením vtáčanie chodidiel (tzv. čaptanie) u 8-ročného dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

takýto tvar nožičiek určite nebude dedičný. Rovnako to však nepredstavuje nič, čo by sa nedalo vyriešiť. Ploché nohy a nožičky v tvare X sú samozrejme z dlhodobého hľadiska nebezpečné.

Správnymi cvikmi sa to však dá bez výrazných problémov vyriešiť.

Rád by som sa pozrel na pohyb Vašej dcérky a pomohol Vám problém vyriešiť.

Kľudne sa mi môžte ozvať a rád Vám poradím.

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”