Môže bolesť prstových kĺbov spôsobovať chrbtica?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

pracujem manuálne, reuma sa nepotvrdila. Kĺby sú boľavé na dotyk. Niekedy mám problém čosi udržať v ruke. Sú dni, keď bolia nonstop a prídu dni, keď bolesť sama utíši, ale nezmizne.

Bolia ma tiež zápästia, kĺby v ramene. Som 2 roky po operácií vytečenej krčnej platničky.

Môže bolesť prstových kĺbov spôsobovať chrbtica?

Viete mi nejako poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Keďže v tele je všetko spojené a každá časť tela ovplyvňuje jedna druhú, tak aj Vaša bolesť prstov môže mať súvis s chrbticou.

Ak sú kĺby dokonca boľavé na dotyk, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o zápalový proces, ktorý sa deje vo vnútri kĺbu/ov. Na zmiernenie bolesti a odstránenie zápalu pomáha chlad. Najideálnejšie je však využiť lokálnu kryoterapiu.

Ak sa k bolesti pridávajú aj zápästia a ramená, tak toto už určite súvisí s krčnou chrbticou. Ramenné kĺby sú priamo spojené s a ovplyvňované lopatkami a toto je opäť len spojené s chrbticou. Najmä s krčnou, nakoľko celú túto oblasť pokrývajú mohutné svaly - trapézy.

Vyosenie ramenných kĺbov, lopatiek a tuhosť či napätie v krčnej chrbtici spôsobí, že toto napätie zacvakne nejaký nerv (median), ktorý ide z pod lopatiek až do prstov.

Na zmiernenie bolesti sa treba zbaviť zápalu. Na to pomôže najlepšie kryokomora, resp. chlad. Na odstránenie bolesti sa treba zbaviť tlaku a napätia v oblasti lopatiek. Plus je potrebné uvoľniť ramenné kĺby.

Skúste začať s tým, že každý deň budete robiť mierne kruhy celými rukami smerom vzad. Rozpažíte ruky, dlane nasmerujete nahor a vystretými rozpaženými rukami budete robiť malé kruhy o priemere možno 15 cm. Snaha by mala byť ťahať palce smerom vzad. Krúžite až kým vás nezačnú ramená páliť. Potom si dajte pauzu a opakujte. Počas celého pohybu ostaňte trupom mierne predklonená, aby ste si nezalamovala spodnú chrbticu.

Dajte mi vedieť ako Vám to pomohlo.

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”