Môže mi problém s chrbticou spôsobovať tŕpnutie prstov?

Zodpovedané
13. okt 2022

Dobrý deň,

vždy som mala problémy s hrudnou a krčnou chrbticou až po lopatky. Problém je, že po Covide-19 je táto bolesť ešte intenzívnejšia a navyše sa k tomu pridali aj psychické problémy.

15 rokov som bojovala s úzkosťami bez liekov, ale po Covide-19 som bola nútená prejsť na SSRI. Celkovo sa stav zlepšil ale stále pociťujem bolesti na hrudníku za lopatkou. Z toho dôvodu sa veľmi hrbím dopredu, pretože mi to prináša “úľavu”, ktorá je v konečnom dôsledku asi kontraproduktívna.

Cítim brnenie/tŕpnutie prstov a ľavej ruky. To ma veľmi stresuje. Dokáže mi to spôsobiť celodenný diskomfort.

Je možné, že toto tŕpnutie spôsobuje chrbtica?

Väčšinou ma bolieva ľavá strana chrbtice, časť od krku k ramenu, veľká bolesť za ľavou lopatkou. EKG a podobné vyšetrenia absolvujem každý rok. Tiež pociťujem extrasystoly práve v čase, keď cítim intenzívnu bolesť chrbta.

Môže mať aj toto súvis?

Ďakujem

Dobrý deň,

stav, ktorý popisuje je spolu určite prepojený. To však nesmie slúžiť ako ospravedlnenie jedno pre druhé. Bolesť chrbta až po brnenie prstov je bežná situácia, s ktorou sa stretávam skoro na dennej báze.

Brnenie prstov je spôsobené priškrteným medián nervom. Ten ide z pod lopatky až do dlane. Tohto sa dá samozrejme správnymi pohybmi zbaviť.

Na úvod Vám viem poradiť toto:
Výskúšajte si ľahnúť na chrbát. Nohy mierne pokrčíte. Ruky si uložte zhruba 45 stupňov od tela. Spojte lopatky k sebe (mala by sa vám vytvoriť mierna priehlbina v krížoch).
Počas toho ako udržujete lopatky spojené, zatlačíte lakte čo najsilnejšie do zeme s dôrazom na to, aby Vám ramená nevyskočili do hora a aby sa lopatky neuvoľnili. Takto tlačíte cca 12 - 16 sekúnd a opakujete 3/4 série - podľa pocitu.
Toto Vám pomôže hrudný kôš otvoriť a zároveň aktivovať medzilopatkové svaly tak, aby držali ramená, lopatky aj chrbticu v uvoľnenej pozícii.

Budem rád, keď mi dáte vedieť ako Vám to pomohlo.

Ak vám dlhotrvajúca bolesť začína spôsobovať už aj psychické problémy, čo je absolútne normálne a pochopiteľné, budem rád ak ma kontaktujete a vieme Váš problém prejsť aj detailnejšie.

V tejto chvíli Vám však popísaný cvik poskytne dobrý začiatok.

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”