Ako sa po tragédii v rodine a psychickom vypätí dostanem naspäť do normálu?

Zodpovedané
12. okt 2023

Dobrý deň,

momentálne mám obdobie, kedy sa stala v rodine tragédia a ostala som vo veľkom šoku a psychickom vypätí. Doľahla na mňa panika a úzkosť. Vtedy mám vyšší tlak, stále všetko v hlave rozoberám do najmenšieho detailu. Som ten typ človeka, ktorý všetko rieši. Tvorím si hrozné zdravotné diagnózy, stresujem do paniky a zatiahne sa mi žalúdok.

Doteraz som mala klasický spokojný rodinný život, žiadne zdravotné problémy a ani ťažkosti. Stáva sa mi to každý deň - asi tretí týždeň. A to väčšinou doobeda, keď som sama. Po dosť rokoch ma materskej pracujem prvý mesiac home office.

Beriem magnézium, chodím von a aj k rodine, s manželom sa o tom stále rozprávam.

Ako viem zastaviť tento kolotoč?

Veľmi by som sa chcela vrátiť do normálu.

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete ako dlho je od rodinnej tragédie. V každom prípade potrebuje telo aj myseľ čas na spracovanie a ten je rôzne dlhý podľa sily traumatickej udalosti. Minimálna doba "smútenia" je jeden rok a naozaj to veľmi závisí, ako blízko sa to človeka dotklo - z akejkoľvek stránky.

Je výborné, že o tom hovoríte s blízkymi, aj to, že si uvedomujete svoje emócie a nepotláčate ich. To je základ pre zdravé prekonanie straty alebo traumy. Čo sa týka paniky a úzkosti, tak vyskúšajte niektorú z relaxačných metód. Napríklad autogénny tréning alebo progresívnu svalovú relaxáciu. Metódy pomáhajú uvoľniť organizmus, zároveň trénujú myseľ, telo, ale aj fyziologické funkcie k vedomému uvoľneniu v reálnych situáciách. Nájdete ich aj na YouTobe.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”