Syn v škôlke plače a začal sa pocikávať. Ako mu môžeme pomôcť?

Zodpovedané
12. okt 2023

Dobrý deň,

syn má 2 roky a 4 mesiace, od 9/2023 začal chodiť do škôlky. Odplienkovaný bol ako 21-mesačný.

Ráno plače a stále opakuje - vyspinkám sa, najem, maminka príde. Keď počuje škôlka, tak povie maminka príde. Naučené frázy a odpovede. Učiteľky hovorili, že ráno reve a potom prestane. Potom je dobre. Vraj sa už začal aj zapájať do hier a situácii.

Problém je, že posledné dva týždne sa začal pocikávať. Prvý týždeň to bolo cez obed a aj cez deň. Vraj sa vyciká, moč drží a nevyciká všetko. A minulý týždeň už len 1-2x (1x pocikaný a 1x len cvrk).

Prídem po neho a rev. Pritom je v pohode, keď je chrbtom otočený. Zbadá ma a rev.

Cez víkend celkom ok. V nedeľu vie, že pôjde znovu do škôlky a už za 1 hodinu aj 3 - 4x pocikaný/cvrk. Tak som nechala pondelok (dnes) doma,že aj zajtra ho posledujem.

Dnes vydržal aj dve hodiny bez cikania. Nie vždy sa pýta. Keď ráno vstal, tak hneď zahlásil - nejdem do škôlky, som chorý. Príde starká ku mne kým maminka pôjde so sestričkou do škôlky. A to som jemu nič nehovorila o starkej. To večer počul a zapamätal si to.

Dnes večer staršia plakala. Hovorím no uvidíme ako ty do škôlky a on hneď z fleku - budem plakať. Jemu to na jeho vek podľa mňa dosť myslí a viem je aj prefíkaný. Skúša revom dosiahnuť svoje, alebo sa hodí o zem na kolená - akože spadol. A čaká, čo sa stane. Zisťujem, že nie je chorý a prechladnutý, ale sa pocikáva zo stresu.

Ako postupovať?

Som na nervy. V škôlke je od začiatku na celý deň.

Ďakujem

Dobrý deň,

necelé dva a pol roka môže byť ešte pre dieťa skoro na zaškolovací proces a celodennú separáciu od matky.

Prejavy Vášho syna by som nevnímala ako prefíkanosť, aj keď je veľmi múdry a všetko si zapamätá. Ako je bežné pre tento vek, tak používa schopnosti, ktoré má. Deti sa vyjadrujú cez plač, smiech, hru. A samozrejme, tak ako aj dospelí. Ak zistia, že niečo funguje na dosiahnutie cieľa, opakujú to.

Dôležité je byť trpezlivý. Pocikávanie negatívne nekomentovať, skúšať bežné techniky na jeho učenie.

Ak bude pocikávanie sa pretrvávať dlhší čas, určite by som odporučila zvážiť odklad MŠ na neskorší vek.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Jana Vranková
www.magneb6.sk

“Horčík a vitamín B6 prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania, k správnej funkcii psychiky a k správnemu fungovaniu nervového systému.”