Ako zvládať problémy s krvácaním, dojčenie novorodenca a 2 malé deti 2 týždne po cisárskom?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

som 2 týždne po cisárskom reze a mám problém s krvácaním. Párkrát sa mi stalo, že krvácanie mi zoslablo a pár dní som ani nekrvácala. Následne som sa rozkrvácala.

Ako by malo vyzerať riadne krvácanie počas šestonedelia?

Kedy mi nabehne riadny cyklus?

Okrem novorodenca mám doma ďalšie dve deti: 3-ročné a 8-ročné. Sú chvíle, keď mám pocit, že najradšej by som bola sama.

Ako zvládať moje nálady, zmeny dejúce sa v tele, dojčenie novorodenca a dve malé deti?

Ďakujem

Dobrý deň,

2 týždne po pôrode je úplne normálne, že krvácanie zoslabne, ustane a potom sa znova vráti. Vačšinou sa tak stane vtedy, ak žene nie je dopriate úplne oddychovať a regenerovať ako by potrebovala. Pokiaľ necítite žiadne bolesti v podbrušku, nemáte teplotu, tak je takýto spôsob krvácania úplne v poriadku.

Krvácanie po pôrode:
Prvé dni po pôrode je sekrét červený kvôli väčšej prímesi krvi. Po 3 - 4 dňoch (je to odhad - u každej ženy to môže byť +/-) červená farba bledne - sekrét obsahuje menej krvi. Pokiaľ sekrét obsahuje malú prímes zoxidovanej krvi, tak má hnedú farbu. Po cca 10 dňoch sekrét obsahuje veľa bielych krviniek, a preto má bielu až žltú farbu. Vylučuje sa cca 24 až 36 dní. No toto je veľmi individuálne. Najlepším meradlom je stav, ako sa žena cíti fyzicky. Ak si nie ste istá, tak vždy môžete kontaktovať svojho gynekológa/gynekologičku. Avšak to, čo popisujete znie ako riadne krvácanie.

Menštruačný cyklus môže nabehnúť hneď po skončení 6 týždňov alebo aj 2 roky od pôrodu. Je to veľmi individuálne. Závisí to aj od počtu pôrodov, od veku ženy, od toho či dojčíte. Faktorov je viac. Cyklus si viete sledovať postupne aj bez menštruácie na základe fáz mesiaca.

Pocity, ktoré opisujete sú úplne pochopiteľné. Materstvo a šestonedelie neboli stvorené ako "sámpárty" a niečo, čo máme zvládať samé doma. Partner môže byť nápomocný, no skutočnú pomoc dostanete od poporujúcich, chápajúcich a rešpektujúcich žien. Dnes si už môžete takúto pomoc/službu objednať. Služba popôrodných dúl môže vyzerať rôzne - podľa potrieb ženy. Napr. zabaviť staršie deti, dopriať žene starostlivosť, navariť, upratať domácnosť, vypočuť, nasmerovať a podporiť.

Tu je zoznam tých, ktoré pôsobia v rámci Slovenska: https://www.poporodnadula.sk/zoznam-popôrodných...

Odporúčam znížiť všetky svoje očakávania a nastaviť si práve tie reálne. Požiadať o pomoc, nesnažiť sa všetko zvládať, o všetko sa starať, nechať a dopriať si starostlivosť. Telo ženy regeneruje o dosť dlhšie ako len 6 týždňov po pôrode.

Odporúčam nájsť si komunitu žien, kde nájdete podporu, priestor na zdieľanie, pochopenie, prijatie a bez nevyžiadaných rád. Napríklad podporné skupiny materstva, ktoré organizujem v Bratislave a už aj v Banskej Bystrice môžu byť na ceste materstvom perfektným spločníkom.

Viac info o takýchto skupinách: https://www.600nedelie.sk/matkovanie

Toto obdobie čoskoro pominie. Každým dňom a týždňom sa budete cítiť lepšie a istejšie. Teraz ste v období, kedy nemusíte zvládať nič. Len v tom neostaňte sama.

Prajem veľa sily a čo najviac spokojných dní.

Andrea Borková
Founder 600nedelie.sk, popôrodná dula a laktačná poradkyňa
T.č. 0940524261
web: www.600nedelie.sk