Ako dlho je potrebné užívať vitamíny pre tehotné?

Zodpovedané
12. jún 2023

Dobrý deň,

som v 17. týždni tehotenstva a vďaka Heliosu mám doma jedno 2-ročné dieťatko.

Rada by som sa poradila ohľadom vitamínov. Momentálne som zvolila Prenatal od Jamiesonu, nakoľko sa mi zdal najvhodnejší práve širokou škálou obsiahnutých vitamínov. Po prvom pôrode som mala veľmi nízke hladiny železa a na odporúčanie lekárky užívam denne aj Ferrodyn.

Ako dlho je potrebné užívať vitamíny pre tehotné?

Je toto postačujúce?

Mám zvoliť iné vitamíny?

Plus môj problém je, že keď si večer ľahnem do postele, tak mi trhá nohami.

Mám začať užívať Magnerot?

Ak áno, tak koľko tabletiek denne?

Na ďalšiu poradňu idem až začiatkom júla, kde mi povedia aj výsledky krvného obrazu. Veľmi často ma bolieva hlava, preto pani doktorka chcela vedieť aké mám hodnoty a čo mi chýba.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v priebehu tehotenstva je potrebné kontrolovať hladiny hemoglobínu a pri poklese je potrebné dostatočne železo dopĺňať.

Tehotné v 2. a 3. trimestri mávajú často pocit nepokojných nôh, mravenčenie alebo trhanie. Celkom dobre tieto ťažkosti reagujú na magnézium a vitamíny skupiny B. Pri dostatočne pestrej strave netreba preháňať užívanie vitamínov, určite neprekračovať odporúčané dávkovanie.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič