Je pravda, že dávka 800 mg kyseliny listovej nepoškodí plod?

Zodpovedané
13. okt 2023

Dobrý deň,

v otázke https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna... ste napísali, že jednorazová dávka 800 mg kyseliny listovej nepoškodí plod.

Mne však gynekológ odporučil užívať denne prvý trimester 800 - 1000 mg kyseliny listovej. 800 mg je napr. aj vo Femibion 1.

Nerozumiem preto Vašej odpovedi z 10.októbra.

Vedeli by ste to ozrejmiť prosím?

Aká je aktuálne odporúčaná denná dávka kyseliny listovej v prvom trimestri?

Ďakujem

Dobrý deň prajem, kyselinou listovou sa nedá predávkovať, dávka 800 mg je príliš veľká, bežné preparáty obsahujú dávkovanie 400-1000 ug. Femibion obsahuje 800 ug kyseliny listovej v dvoch zložkách. Užívanie kyseliny listovej v týchto dávkovaniach je úplne bezpečné a potrebné.

S pozdravom MUDr Krajkovič

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič