Aké vyšetrenia by bolo dobré absolvovať pred tehotenstvom?

Zodpovedané
10. okt 2018

Dobrý deň.
Chcela by som sa informovať, aké vyšetrenia by som mala absolvovať pred tehotenstvom?
Neriešila by som to, avšak prvé tehotenstvo skončilo akútnou sekciou v 36tt, kedy som prestala cítiť pohyby a prišli sme na poslednú chvíľu. Vraj bolo niečo s pupočníkom a kvôli zlej výžive hrozila dieťaťu hypoxia. Čítala som nejaký článok (neviem, či bol odborný), že to mohla spôsobiť choroba matky.

Preventívnu prehliadku som absolvovala úspešne. Mala som cysty na obličkách, ktoré mi zistili pred tehotenstvom. Bola som počas tehotenstva na sone obličiek, lebo som mala krv v moči a cysty tam už neboli. Liečim sa na štítnu žľazu. To začalo už pred tehotenstvom, počas tehotenstva som bola sledovaná endokrinológom.
Rozmýšľame nad druhým dieťatkom, ale máme veľké obavy po predošlej skúsenosti.

Ďakujem

Dobrý deň,
Pred plánovaným tehotenstvom sa štandardne nerobia špeciálne vyšetrenia, každý pacient má nárok na preventívnu prehliadku každé dva roky. Ak sa žena plánujúca graviditu lieči na nejaké ochorenie, toto ochorenie by malo byť stabilizované. Niektoré zdravotné komplikácie počas tehotenstva sa nedajú vždy predvídať. Tehotná žena by počas celého tehotenstva mala prijímať v jedálničku dostatok ovocia a zeleniny, min. 5 porcií denne, aby pokryla dennú dávku potrebných minerálov, vitamínov a stopových prvkov.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková