Ako ďalej riešiť problémy s dýchaním?

Zodpovedané
8. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom problémov, ktoré má trápia už vyše roka. Raz, keď som zaspávala, tak som sa strhla zo spánku, že sa nemôžem nadýchnuť. Potom som dych chytila. Keď som sa prebudila na druhý deň, tak sa mi ťažko dýchalo, bolelo ma medzi lopatkami a na hrudi, tak som išla na pohotovosť. Tam lekárka usúdila, že môže ísť o zápal priedušiek. Antibiotiká nezaberali, tak nasledovali vyšetrenia.

Pľúcne (spirometria a bronchodilatačný test), RTG hrudníka, RTG chrbtice, krčné vyšetrenie, alergológia, rôzne odbery krvi na alergiu, na to ako mi pracuje štítna žľaza, d-dimer, EKG , EKG Holter, echo srdca. Nezisitli mi takmer nič. Len EKG Holter preukázal rýchlejší tep a palpitácie, extrasystoly a miernu skoliózu, dextraskoliózu tiež miernu a v nose spuchnutú sliznicu.

Každý deň sa mi zle dýcha. Najhoršie je to večer, keď chcem zaspať. Vtedy mám tlak na hrudníku, a preto musím dýchať veľmi silno do brucha. Niekedy ma bolí medzi lopatkami, keď sa mi zle dýcha, inokedy zas pichá a páli pri srdci. Niekedy mi aj tŕpne jazyk a nohy.

Keď chcem zaspať, tak sa často v polospánku preberiem na to, že mi uteká dych. Je to akoby sa mi zastaví a uvedomím si to vtedy, keď otvorím oči.

Mám len 22 rokov, študujem na VŠ. Niekedy sú lepšie dní. Niekedy horšie, no v princípe je to stále rovnaké. Mali sme v rodine pľúcnu embóliu, žiaľ smrteľnú. Preto som prosila lekára, aby ma poslal na CT pľúc, ale žiaľ nechcel, pretoze som mala dobré vyšetrenie krvi na rôzne zrážanlivosti ktoré mi tam meral a taktiež dobré echo srdca. V kuse som zahlienená a musím odkašliavať i keď rozprávam.

Ako mám ďalej postupovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dá sa povedať, že v rámci Vášho zdravotného stavu boli zrealizované všetky potrebné vyšetrenie. CT pľúc je indikované ak sú pozitívne D-diméry, na EKG zázname a echu srdca sú prítomné známky preťaženia pravého srdca.

Za uvedenými problémami môže byť skrytá úzkosť a strach z vážneho ochorenia. Je vhodné vyhýbať sa stresu, užívať magnéziové preparáty, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie kardiovaskulárneho a nervového systému.

V niektorých prípadoch, keď sú všetky vyšetrenia negatívne, po dohovore s Vašim lekárom sa indikujú lieky, ktoré potláčajú úzkosť, a tak sa zbavíme nepríjemných pocitov, ktoré nás sprevádzajú.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková