Ako liečiť hemeroid v 31. týždni tehotenstva?

Zodpovedané
13. aug 2020

Dobrý deň,

som v 30. týždni + 4 dni tehotenstva. Objavil sa mi hemeroid. Natieram si ho a aj sa sprchujem vlažnou vodou. Nekrváca mi.

Aká je liečba?

Budem môcť rodiť prirodzene?

Zmizne mi po pôrode?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

teraz môžete začať užívať Detralex dve tabletky denne. Lokálne môžete použiť masť PreparationH, ktorá je bezpečná aj v tehotenstve, ďalej je dôležité, aby stolica nebola tuhá, preto by Ste mali jesť veľa vlákniny, napr. Psyllium.

Čo sa týka pôrodu, tak myslím si, že nemal by byť v tom problém rodiť prirodzene, avšak záleží aj na tom ako bude vyzerať hemoroid v dobe pôrodu.

Po pôrode by sa mali hemoroidy zlepšiť, malo by dôjsť k jeho zmenšeniu, hemoroid vždy nezmizne, ale zmenší sa do takých rozmerov, že nebudete vedieť, že ho máte. Ak nie, tak následne je vhodné konzultovať chirurga ohľadom ďalšej liečby.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková