Ako liečiť opakovanú hypokaliémiu?

Zodpovedané
28. feb 2020

Dobrý deň,

od pôrodu mám problém s opakovanou hypokaliémiou. Vždy, keď mi klesne, tak sa mi točí hlava, alebo mám len jemné závraty, búši mi srdce, pociťujem celkovú slabosť, je mi na odpadnutie a mám pocit sucha v ústach.

Skoro od pôrodu užívam Cardilan ráno a večer jednu tabletu a okrem toho si dávam aj Magne B6, ktorý striedam s Magnerotom. Akonáhle neužívam draslík pravidelne, tak mám vyššie uvedený problém.

Čaká ma vyšetrenie na endokrinológii a nefrologické vyšetrenie. Okrem toho mi bola po zistená aj neurogénna tetánia. Stravujem sa pritom rovnako ako pred pôrodom a nikdy som nemala žiaden problém s klesajúcim draslíkom. Tetániu som mala potvrdenú už pred pôrodom. Ale som si istá, že tie nepríjemné stavy vždy nastanú, keď mám nižší draslík. Vždy, keď ho zvýšim je mi lepšie.

Pritom stačí, aby mi klesol pod hranicu 4 a je mi zle. Inak z USG brucha mi pani doktorka napísala záver nefropatia - parenchýmový lem obojstrannne zúžený na 11 - 12 mm. Krvné výsledky sú v poriadku.

GLU (nie nalačno) 6.17
UREA 4.09
KREATE 67.10

V čom by mohol byť prosím problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite by som Vám odporučila doplniť nefrologické a endokrinologické vyšetrenie, pretože ochorenia obličiek súvisia s metabolizmom draslíka.

Teda treba si počkať na uvedené vyšetrenia.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková