Ako má byť stravovanie pri problémoch s hemoroidmi?

Zodpovedané
31. jan 2020

Dobrý deň,

môj dospelý syn má asi tri týždne bolesti okolo konečníka. Nahmatal si tam hrčku a včera prvýkrát aj krvácal. K lekárovi ide, ale chcem sa poradiť ohľadom stravovania.

Sú jedlá, ktorým sa má vyhýbať?

Pikantné, kyslé ale ani veľa sladkého neje. Alkohol a cigarety, tiež nie. Občas pivo. On si myslí, že by mal obmedziť aj sacharidy.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri hemoroidoch je dôležité, aby bola stolica mäkkej konzistencie, pretože v takejto podobe najmenej dráždi okolie konečníka a samotný hemoroid.

V strave preto treba pri akútnom zhoršení obmedziť mastné, vyprážané jedlá, takisto aj pečivo a sladké jedlá aspoň na pár dní.

Vhodné je konzumovať kašovité jedlá, jogurty, slepačí vývar a strava by mala obsahovať veľa vlákniny - napr. Psyllium.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková