Ako postupovať pri komplikáciách po vdýchnutí Sava proti plesniam?

Zodpovedané
8. nov 2018

Dobrý deň,

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Včera o 13.00 som doma dokončila aplikáciu Sava proti plesni. Stenu som čistila hodinu a pol. Štípu ma oči, nos, aj hrdlo. Cítim ho v nose, aj keď som v inej miestnosti.
Môže sa mi z toho rozleptať tkanivo v dýchacích cestách? Alebo z toho môžem dostať otravu?

Dnes som bola u mojej obvodnej lekárky, ale nič na to nepovedala a odmietla ma poslať na krčné. Iba sa mi pozrela do hrdla a vyhodnotila, že ho mám podráždené, akoby popálené. Poslala ma do lekárne, nech sa spýtam na niečo na obnovu sliznice.

Môj stav sa odvčera nezmenil, stále cítim Savo, štípe ma nos a aj oblasť na hrudníku, možno priedušky, neviem.

Prosím Vás, čo si o tom celom myslíte? Ako by ste mi radili postupovať?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

Výpary zo Sava môžu spôsobiť podráždenie dýchacieho systému, pôsobia dráždivo na sliznice, oči a kožu, pri prehltnutí môžu poleptať sliznicu tráviaceho traktu.
Pri vyššom stupni otravy majú pacienti sťažené dýchanie, čo aj počuť na auskultácii, tzv. spastické dýchanie (počúvanie dýchania pomocou fonendoskopu), kedy sa podávajú zvyčajne kortikosteroidy.

Sliznica dýchacieho systému je veľmi citlivá na dráždivé vplyvy z vonkajšieho prostredia, preto aj pri menšom podráždení ťažkosti určitú dobu pretrvávajú, pokiaľ sa neobnoví poškodená sliznica.

Uvedené ťažkosti by mal prejsť do dvoch až troch dní. Na obnovenie sliznice pomáha napr. panthenol vo forme tabliet na cmúľanie.
Ak sa Vaše ťažkosti nebudú lepšiť alebo sa zhoršia, mali by ste opäť navštíviť vášho lekára.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková