Ako prebieha výplach maxilárnych dutín?

Zodpovedané
4. feb 2021

Dobrý deň,

na základe RTG prínosových dutín mám obe maxilárne dutiny zanesené. Jedna z polovice, druhá viac. Doktorka mi nasadila Aerinaze (2 tbl denne). Po štyroch dňoch sa hlieny nespustili, cez nos nejde nič vyfúkať.

Začal mi kašeľ a cítim hlieny v hrdle. Dnes ráno som sa zobudila na bolesť hlavy. Lekár mi predpísal antibiotiká a mám ísť na prepichnutie/výplach maxilárnych dutín.

Mám ešte inú možnosť?

Ako prebieha tento zákrok?

Ďakujem

Dobrý deň,

v nose sa nachádzajú otvory do týchto dutín, cez ktoré sa robia tzv. výplachy, dnes sa už veľmi zriedkavo robia tieto výkony.

Pri upchatých dutinách je vhodné využiť plne symptomatickú liečbu, teda lieky má uvoľnenie dutín - Aerinaze, výplachy nosa slanou vodou pomocou konvičky, kvapky do nosa na odpuchnutie sliznice (Nasivin, Muconasal a iné), lieky na uvoľnenie a rozpustenie hlienov napr. Erdomed alebo Soledum a k tomu Sinupret.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková