Ako prekonať dehydratáciu?

Zodpovedané
10. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Hlavne v letných mesiacoch trpím dehydratáciou. A je pritom akoby úplne jedno, koľko toho vypijem. Úplne najhoršia situácia je po lete lietadlom. Aj keď si beriem so sebou fľašu s vodou, sprej na tvár, ovocie alebo zeleninu, výsledok je len ten, že chodím stále na záchod.

Ďalší týždeň trpím, mám neuhasiteľný smäd, suchú kožu, zle sa cítim. Niekedy mám závraty. Alkohol piť nemôžem celý rok, pretože na druhý deň sa aj po poháriku cítim zle.
Pri preventívnej prehliadke mi naposledy lekárka nevedela poriadne vziať krv, vraj mám odvodnený organizmus. Výsledky podľa lekárky vyšli dobré.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na potvrdenie dehydratácie nestačí iba povedať, že je ,,hustá krv", ale mali by byť aj zvýšené hodnoty kretinínu, čo svedči o dehydratácii.

Pri zvýšenom príjme tekutín chodíme aj častejšie na toaletu.

Pri Vašom probléme by som odporučila pitie čistej vody a nesladených minerálok v malých množstvách každú hodinu.

Minerálne vody sú bohaté o minerály, ktoré strácame v lete pri nadmernom potení, preto nestačí v letných mesiacoch piť iba čistú vodu. Denný príjem tekutín v letných mesiacoch by mal byť okolo 2,5 litra.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková