Ako riešiť nespavosť po pôrode?

Zodpovedané
18. okt 2018

Dobrý deň,
som 3 mesiace po pôrode a hneď od pôrodu trpím nespavosťou. V pôrodnici to bolo určite ešte psychické, ale teraz mám pocit že je to z prílišnej únavy a vyčerpania. Mám problémy vôbec zaspať (trvá to aj pár hodín), a tým že mám odjakživa plytký spánok, tak je to hrozné. Cez deň spať neviem, jednak sa to pri bábätku nedá a vždy ma niečo vyruší. Žiaľ nekojím. 3-4 dni v týždni si dám večer 1/2 Dithiadenu alebo Guajacuran, aby som vôbec zaspala.
Môžem si týmito tabletkami dlhodobo uškodiť?
Je niečo neškodné čo môžem užívať na spanie? Skúšala som aj homeopatiká z lekárne, ale nevidím účinok.

Ďakujem

Dobrý deň,

Nespavosť sa zaraďuje medzi najčastejšie poruchy spánku. Pacienti sú počas dňa unavení, vyčerpaní, klesá ich pozornosť a objavujú sa aj poruchy pamäti.
Nespavosť sa častejšie vyskytuje u žien ako u mužov. Dlhodobá nespavosť môže viesť k vzniku úzkostiam a nespavosti.
Nespavosť môže byť krátkodobá, trvá do 14 dní alebo chronická trvá dlhšie ako 4 týždne. Zároveň môže byť navodená liekmi, alebo spojená s chronickými ochoreniami.

Mnoho ľudí s nespavosťou využívajú rôzne bylinkové preparáty. Rastlinné produkty ako napr. vareliána, chmeľ alebo chamomilla sú voľnopredajné. Podľa randomizovaných štúdii sa zistilo, že valeriána má na spánok navodzujúci efekt bez výraznejších vedľajších účinkov.

Namiesto Dithiadenu a Guajacuranu je lepšie vyskúšať vyššie uvedené preparáty. Ak nezaberú tieto preparáty, je dobré vyhľadať lekára.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková