Ako riešiť problém s vyprázdňovaním?

Zodpovedané
27. apr 2020

Dobrý deň,

63 ročná žena má problém s vyprázdňovaním. Nič prírodné jej nezaberá. Ani Gutalax.

Stravuje sa normálne, vypije dva litre vody denne. Lekár jej nič nezistil.

Mala by ísť na MR, ale si dať skontrolovať črevá?

Alebo by sa mala viac hýbať a cvičiť?

Teraz bola chorá, brala antibiotiká a to jej ešte zhoršilo situáciu. Na wc nebola 5 dní.

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo vyššom veku je vyprázdňovanie ovplyvnené mnohými faktormi, niektoré chronicky užívané lieky zhoršujú problémy s vyprázdňovaním.

Ak je vylúčená organická príčina na hrubom čreve teda kolonoskopia je v poriadku, tak na lekársky predpis sú dostupné lieky alebo sirupy, ktoré pomáhajú pri uvedenom probléme.

Mali by ste sa teda poradiť s Vašim lekárom, ktorý pozná Vašu anamnézu a na základe toho sa rozhodne či je alebo nie je potrebné realizovať kolonoskopiu eventuálne iné vyšetrenia.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková