Ako sa dajú eliminovať zapáchajúce vetry?

Zodpovedané
19. feb 2019

Dobrý deň,

mám problém s vetrami.

Ako sa dajú eliminovať zapáchajúce vetry?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vetry, ktoré vylučujeme, sú normálnou súčasťou trávenia. Črevá počas trávenia vytvárajú zlúčeniny, ktoré obsahujú sírovodík, ktorý je zodpovedný za nepríjemný zápach.

Baktérie žijúce v našom čreve ovplyvňujú potraviny, ktoré zjeme, teda na zapáchajúce vetry má vo veľkej miere vplyv to, čo zjeme. Medzi potraviny bohaté na síru patrí brokolica, kapusta, ružičkový kel, cesnak, cibuľa, strukoviny, orechy, sušené ovocie, syr čedar, vajce, mäso, ryby, pivo a víno.

Okrem uvedených potravín sa môžu za zapáchajúcimi plynmi skrývať aj rôzne intolerancie ako napr. laktózová, fruktózová, intolerancia sacharózy alebo celiakia. Niektoré lieky na chudnutie môžu spôsobiť zapáchanie vetrov, ale aj rôzne ochorenia tráviaceho traktu, napr. Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, hnačky.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková