Ako sa diagnostikuje intrakraniálna hypertenzia?

Zodpovedané
26. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypertenzie. Mávam časté bolesti hlavy. Pred rokom som bola na MRI mozgu, ale nič mi nezistili.

Ako sa diagnostikuje intrakraniálna hypertenzia?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

inttakraniálna hypertenzia je zvýšenie tlaku v okolí mozgu. Medzi príznaky patrí bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, zvýšený krvný tlak, zmätenosť, dvojité videnie, zhoršené dýchanie, až strata vedomia alebo kóma.

K príčinám zvýšenia tohto tlaku patrí infekcia, nádor, mozgová mŕtvica, pád na hlavu, nedostatok kyslíka a iné. Diagnostika je založená na klinických ťažkostiach pacienta, kontrole krvného tlaku, kontrolu mozgovomiechovej tekutiny.

A ak je to potrebné, tak sa vykoná CT alebo MRI vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková