Ako uľahčiť dýchanie po Covide-19?

Zodpovedané
29. dec 2021

Dobrý deň,

začiatkom decembra som bola pozitívne testovaná na Covid. Mala som mierny prebieh. Prvé dva dni teplota, následne dva dni bolesť chrbta,klbov, strata chuti a čuchu. Dá sa povedať, že od tretieho dňa ako som dostala antibiotiká sa mi polepšilo. Na 13. deň som bola na RTG pľúc. Boli tam tiene na oboch stranách.

Mám ďalšie antibiotiká, po ktorých mi na tri dni ustál kašeľ. Od včeršajšej noci mám však pocit tlaku na hrudníku a nie vždy sa mi podarí zhlboka nadýchnuť. Saturáciu mám 96 - 98.

Existuje voľnopredajný sprej na uľahčenie dýchania?

Druhý problém sa týka priechodnosti nosných dierok. Nemám nádchu, ale 2-3x za deň si musím dať Nasivin. Cez nos nemôžem dýchať.

Ide o postkovidový stav?

Ďakujem

Dobrý deň,

pôjde o postcovidový stav, mali by ste absolvovať dychovú rehabilitáciu. Ide o špeciálne cviky, ktoré uľahčujú dýchanie.

Pocit tlaku na hrudi môže súvisieť aj s panickou poruchou. Veľa pacientov po prekonaní Covid-19 má psychické problémy.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková