Aký je priebeh hojenia po operácii platničky?

Zodpovedané
9. jan 2020

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už dlhú dobu mávam tŕpnutie pravej ruky. Je silné a neznesiteľné. Doktor mi potvrdil karpálny tunel, no bolieval ma aj krk.

Pýtal som sa sám na MRI scan, kde sa potvrdila spinálna stenóza c6 c7. Nedostal som žiadne lieky, žiadne fyzio cvičenia. Doktor potvrdil, že musím ísť na operáciu platničky. Z kĺbu mi majú brat zároveň kosť a použiť do stavca na to železo a 4 šróby. Tak sa bojím.

Koľko trvá práceneschopnosť?

Ako sa hojí to, keď berú kosť z bedrovej kosti?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pacienti po operácii platničky sú zvyčajne na PN približne jeden rok. Po operácii je v prvých mesiacoch doporučený pokojový režim a cvičenie v domácom prostredí, následne pacienti začínajú rehabilitovať na rehabilitácii v spolupráci s fyzioterapeutom.

Súčasťou liečebného procesu je aj kúpeľňa liečba. Ak sa stav upraví rýchlo, tak PN sa ukončuje aj po pol roku, záleží na tom ako sa cíti samotný pacient a či sa pridružili nejaké komplikácie. Odobratie časti bedrovej kosti sa hojí pomerne rýchlo, myslím si, že do mesiaca by mal by nález zahojený.

Ak by po roku od operácie pretrvávali stále ťažkosti, tak v tomto prípade sa podáva žiadosť o čiastočný invalidný dôchodok. Ak sa stav upraví, tak nárok na invaliditu nie je.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková