Aký je rozdiel medzi USG krku a MR krku?

Zodpovedané
2. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vyšetrení

Je lepšie vyšetrenie USG krku alebo MR krku?

Aký je rozdiel medzi USG krku a MR krku?

Dá sa diagnostikovať rovnaká choroba alebo patológia z obidvoch vyšetrení?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

USG a MR sú odlišné vyšetrenia.

USG aj MR sú zamerané na mäkké štruktúry, teda ak chceme vyšetriť kosti, tak nie pomocou týchto zobrazovacích vyšetrení.

Na diagnostiku ochorení v oblasti krku sa robí USG vyšetrenie, na tomto vyšetrení sa zobrazia lymfatické uzliny, cievy, štítna žľaza a svaly. Bežne sa MR vyšetrenie krku nerobí, indikácia je vtedy, ak je diagnostikované nejaké ochorenie v oblasti hltania alebo hrtana a lekár potrebuje vedieť presne rozsah daného ochorenia (napr. onkologické).

Druh vyšetrenia záleží na ťažkostiach pacienta, na klinickom vyšetrení u lekára, zvyčajne sa robia najprv vyšetrenia, ktoré sú finančne menej náročné a ak sa zistí nejaké ochorenie, tak sa robí CT alebo MR vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková