Aký máte názor na očkovanie proti kiahňam počas dojčenia?

Zodpovedané
10. sep 2021

Dobrý deň,

ja a muž sme neprekonali ovčie kiahne. Chceli by sme sa dať zaočkovať, syn má rok a pol a stále ho kojím. Niekde si čítam, že sa môžem dať očkovať proti kiahňam aj počas dojčenia. Niekde zase píšu, že to neodporúčajú.

Aký máte na to názor vy?

Čítala som, že sa to môže prenášať vyrážkou, ktorá sa po očkovaní môže vyskytnúť.

Alebo sa vyskytuje niečo v mlieku?

Ak je to tou vyrážkou a muž by sa dal zaočkovať, nemôže to preniesť na malého alebo na mňa aj on?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

u dojčiacich matiek sa neodporúča očkovať proti kiahňam.

Vzhľadom na možné riziko prenosu vírusového kmeňa očkovacej látky z matky na dieťa sa VARIVAX u dojčiacich matiek vo všeobecnosti neodporúča.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková