Aký problém znamená dlhodobo zvýšená hodnota ASLO a erytrocytov v moči?

Zodpovedané
20. dec 2019

Dobrý deň,

dlhodobo mám zvýšenú hodnotu ASLA (260), erytrocytov v moči, mám riedku stolicu a pálenie spojené s bolesťou pokožky hlavy. Lekárov som pochodila asi všetkých a nikde mi nevedeli pomôcť.

Čo je príčinou mojich problémov a akú chorobu môžu uvedené problémy signalizovať?

Môže byť problém v mandliach, alebo zápale v tele?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zvýšené ASLO svedčí o prekonanej alebo prebiehajúcej streptokokovej infekcii. Pri ASLO je dôležitá dynamika tohto parametra, teda stúpanie alebo klesanie.

Z jednej uvedenej hodnoty sa nedá urobiť záver. Ak sú v moči prítomne erytrocyty, tak zvyčajne laboratórium udáva, či erytrocyty majú pôvodný tvar alebo ich tvar je zmenený.

Ak je ich tvar zmenený, tak pôvod erytrocytov bude najskôr z obličky a tu je potrebné nefrologické vyšetrenie a ak majú erytrocyty zachovaný tvar, tak príčina bude najskôr v močových cestách (močovod, močový mechúr, močová rúra), v tomto prípade by mal byť pacient vyšetrený na urológii.

Pri riedkej stolici by mala byť kultivačne vyšetrená stolica, teda na zistenie prítomnosti baktérií a podľa zváženia gastroenterológa kolonoskopické vyšetrenie. Vami uvedené symptómy sú veľmi nešpecifické, neuviedli Ste výsledky vyšetrení, ktoré Ste absolvovali, tak sa nedá jednoznačne usúdiť o čo ide.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková