Astma a tehotenstvo

Zodpovedané
6. feb 2019

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom môjho dlhoročného ochorenia asthma bronchiale.

Keďže sa mi tesne pred otehotnením veľmi polepšilo, tak sme s mojou imunologičkou vysadili všetky lieky. Teraz som v 18. týždni tehotenstva. Astmatické záchvaty nemám, ale mám zhoršené dýchanie. Ťažko sa mi dýcha, a to hlavne večer a nadránom. Pre prípad ťažkého dýchania používam Ventolin inhalátor.

Môže moje sťažené dýchanie ovplyvnit vývin plodu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

sťažené dýchanie je subjektívne vnímaný pocit. Na jeho objektivizovanie je potrebná realizácia vyšetrení u pneumológa alebo imunológa.

Ak sa objavia klinické ťažkosti po vysadení liečby, mali by ate navštíviť Vášho lekára, pretože v dnešnej dobe sú dostupné lieky, ktoré sa môžu používať aj počas tehotenstva.

Je vedecky dokázané, že dobre liečená a kontrolovaná astma nepredstavuje takmer žiadne riziko pre vývoj plodu.
Naopak, pri zle kontrolovanej astme pri nedostatku kyslíka hrozí to, že placenta nebude dostatočne prekrvená a tým sa obmedzí prísun živín pre plod a môžu nastať rôzne komplikácie ako napr. nízka pôrodná hmotnosť alebo predčasný pôrod.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková