Bolesť pod pravým rebrovým oblúkom

Zodpovedané
5. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Od 5/2016 mám bolesti pod pravým rebrovým oblúkom. Na sone mi bol nájdený piesok, resp. zhustená žlč v žlčníku. Na kontrole o pol roka to už bolo lepšie a len mierne zhustená žlč.

V 10/2016 som podstúpila aj CT brucha, kde sa nič nepotvrdilo a všetko bolo v poriadku. Odkedy mi zistili ten piesok, tak pijem rôzne žlčníkové čaje. Užívala som pestrec mariánsky na očistu žlčníka a pečene. Snažím sa všemožne dať dokopy žlčník.

Bolesti/tlak pokračujú. Nie je to nič extra otravné, ale skôr diskomfort s prestávkami. 2 mesiace mám pokoj, potom zase bolesti. Reakcie na stravu nemám. V noci, keď ležím, tak mi je ok. Keď ráno vstanem a začnem sa hýbať, začne ma aj bok bolieť. Dosť často (2-3x) ročne mi vyskakuje pravá platnička v krížovej oblasti.
Môže mať moja bolesť súvis skôr s týmto? Bola som aj u neurológa, ale tam som dostala len obstreky a ďalej môj problém neriešil.

Ďakujem pekne za odpoveď a radu

Dobrý deň,
ak by bol pôvod bolestí v žlčníku, ťažkosti by sa objavovali zvyčajne po jedle. Vami uvedené ťažkosti skôr imponujú tak, že príčina bude svalovo-kostrového pôvodu. Príčinou môže byť aj problém s platničkou v oblasti hrudnej chrbtice, k ďalším, niekedy častejším príčinám patrí zlé držanie tela, stuhnuté svaly alebo chabé svaly, ktoré dostatočne nedržia chrbticu. V tomto prípade je vhodné navštíviť fyzioterapeuta a ortopéda, ktorí Vás vyšetria a pripravia pre Vás rehabilitačný plán (v tom prípade ak je na príčine chrbtica a svaly).

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková