Čierny kašeľ a tehotenstvo

Zodpovedané
21. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Pred rokom som prekonala čierny kašeľ. Po dvoch mesiacoch od liečby som prestala kašľať. Odvtedy, vždy keď som chorá, tak mávam strašné záchvaty kašľu. Dávam si vtedy sirupy na kašeľ, ktoré však zaberú na chvíľu. Teraz som znovu ochorela. Mala som zápal dutín, vybrala som antibiotiká. Znovu mám neskutočný kašeľ už 3 týždne. Záchvaty kašľa mám ale len večer a v noci počas dňa veľa kašlem.

Momentálne som v 31. týždni a moja doktorka tvrdí, že na kašeľ nemôžem nič užívať.

Čo by som si mohla dať, ked mám záchvat kašľu?

Ďakujem

Dobrý deň,

V 2. a 3. trimestri sa môže podávať pri vlhkom kašli Guajfenezín a Ambroxol (Ambrobene), avšak až po zvážení prínosov a rizík.

Suchý kašeľ v tehotenstve sa môže liečiť voľnopredajným butamirátom (Stoptussin). Užívanie kalciového sirupu sa považuje za bezpečné.

Stop-kašeľ je sirup, ktorý obsahuje zmes byliniek. Je vhodný pri suchom aj vlhkom kašli, uľavuje pri kašli a škriabaní v krku, upokojuje podráždený krk, hltan a hlasivky a znižuje tvorbu hlienu.

Vo Vašom prípade by som odporučila Calciový sirup a Stop-kašeľ sirup.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková