Čo je to torzia vaječníkov?

Zodpovedané
13. okt 2018

Dobrý deň,
mám menšiu cystu na vaječníku. Žijem v zahraničí, kde je zdravotná starostlivosť na nižšej úrovni ako v SR. Mnoho som čítala o torzii vaječníka. Ako často sa vyskytuje táto komplikácia? Prípadne ako sa prejavuje?

Dobrý deň,
torzia vaječníkov je otočenie vaječníkov okolo svojej osi, kedy sa priškrtí prívod krvi a tým dodávka kyslíka do vaječníka. Ide o akútny stav v gynekológii. Torzia vaječníkov je zriedkavá, zvyčajne sa vyskytuje vo zväčšenom vaječníku. Viac ako 80 percent pacientok s torziou vaječníka malo veľkosť postihnutého vaječníka väčšiu ako 5cm. Postihuje asi 6 zo 100 000 žien ročne, vyšší výskyt je u žien, ktoré majú už za sebou operácie v oblasti malej panvy, najčastejšie v reprodukčnom veku. Torzia vaječníkov sa klinicky prejaví akútnou bolesťou v panve, sprievodným javom je nevoľnosť a zvracanie. Liečba je chirurgická.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková