Čo môže byť príčinou zvýšenia D-diméru, keď nemám žiadne príznaky?

Zodpovedané
13. jan 2023

Dobrý deň,

bol mi zistený zvýšený D-dimér.

Čo môže byť príčinou, ak žiadne príznaky trombózy a ani pľúcnej embólie nemám?

Aký je ďalší postup, ak opakovaný odber bude znova pozitívny?

Čo v prípade tehotenstva, nakoľko ho v blízkej dobe plánujem?

Budem viac sledovaná a musím užívať nejaké lieky?

Ďakujem

Dobrý deň,

D-dimér môže byť zvýšený aj pri zápale, teda akékoľvek infekcie môžu spôsobiť zvýšenie tohto parametra.

V tehotenstve sa Vám bude pravidelne kontrolovať hodnota D-diméru. Avšak počas tehotenstva má každá žena zvýšený D-dimér. Lekári však poznajú hranicu, kedy to je ešte fyziologické. Pri vysokých hodnotách sa podáva nízkomolekulový heparín.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková