Čo môže spôsobovať bolesti krížov?

Zodpovedané
11. okt 2018

Dobrý večer.
Mám bolesti krížov už druhý týždeň. Je pre mňa problém zohnúť sa a čo i len nastúpiť do auta. Rozmýšľam, či by mohla byť táto bolesť krížov príznakom prechladnutia. Teraz sa síce necítim chorá, avšak pred 3 týždňami som bola. Možno je to problém s platničkou. Neviem.
Moja otázka znie, či dokáže môj všeobecný lekár zistiť, od čoho vznikla bolesť v krížoch. Bude potrebné navštíviť špecialistu?
Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Bolesti krížov majú mnoho príčin, bolesť môže prameniť zo svalových alebo kostrových štruktúr, pri poškodení platničiek medzi stavcami dochádza k stlačeniu nervov vychádzajúcich z daného miesta poškodenia.
Ďalším zdrojom bolesti krížov môžu byť urologické alebo gynekologické problémy. Praktický lekár dokáže urobiť základné neurologické vyšetrenie, a mal by vedieť určiť pravdepodobnú príčinu zdroja ťažkostí. Podľa klinického nálezu odošle pacienta k príslušnému odborníkovi, indikuje základnú liečbu, pretože nie vždy sa v dnešnej dobe dostaneme hneď k špecialistovi.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková