Čo môže zvyšovať D- diméry?

Zodpovedané
28. feb 2020

Dobrý deň,

už niekoľko rokov pozorujem čapy na mandliach, ale chorá nebývam. Od pôrodu - od marca 2017 mám zvýšený dimery. Hodnota sa pohybuje od 0,8 - 0,9 a vôbec neklesá.

Angiológ mi povedal, že na príčine môžu byť chronicky zapálené mandle. Krčné žily nemám. RTG plúc je v poriadku. Na ORL mi povedali, že čapy nie sú dôvodom na výber mandlí. ASLO je v poriadku.

Čo môže zvyšovať D- diméry?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

D-dimér je parameter, ktorý vzniká pri rozpade krvných zrazenín. Ak ste absolvovali angiologické vyšetrenie, tak bolo by vhodné ešte doplniť hematologické vyšetrenie a treba pátrať po príčinách zvýšenej hladiny D-diméru.

Tiež si myslím, že prítomnosť čapov nie je indikácia na vybratie mandlí.

D-diméry sú teda zvýšené pri prítomnosti krvných zrazenín v tele pri závažnom zápalovom stave, v tehotenstve, po pôrode, po operáciách, pri nádorových ochoreniach, poruchách zrážania krvi.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková