Čo spôsobuje podľa Vás prechladnutie?

Zodpovedané
21. feb 2019

Dobrý deň,

s manželom rozmýšľame nad tým, čo spôsobuje prechladnutie. On tvrdí, že keď napríklad idem v zime von bez šálu a začne ma potom bolieť hrdlo, že to nespôsobil chlad, ale baktéria.

Dcérka sa stále v noci odkopáva a ráno býva studená a potom má sople. Ja tvrdim, že prechladla, lebo jej bola zima. Manžel hovorí, že z toho ochorieť nemôže, že musi chytiť najprv bakteriu.

Čo spôsobuje podľa Vás prechladnutie?

Ďakujem za odpoveĎ

Dobrý deň,

je všeobecne známe, že počas zimných mesiacov sú ľudia častejšie chorí. Existuje viacero teórii, prečo k tomu dochádza.

Posledné roky sa vedci držia teórie, že v zimných mesiacoch sa ľudia stretávajú najmä v uzatvorených a nedostatočne vetraných priestoroch, čiže sme v užšom kontakte s chorými ako v lete.

Ďalším dôvodom zvýšenej chorobnosti je to, že v zime chlad oslabuje sliznicu v dýchacích cestách. To znamená, že sliznica v zime neplní na 100% svoju obrannú a ochrannú funkciu voči baktériám a vírusom, tak ako by mala, preto sme častejšie chorí.

Nie každé prechladnutie je spôsobené baktériou, väčšinu prechladnutí spôsobujú vírusy.

V závere to možno zhrnúť tak, že chlad spôsobí, že naše sliznice sú oslabené, preto sa na takto zmenenej sliznici darí lepšie vírusom a baktériám a zvyšuje sa celková chorobnosť populácie, preto má význam, vedieť sa správne obliecť do každého počasia.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám a poistencom množstvo benefitov. Získajte výhody v podobe príspevkov na zuby, oči či operáciu kŕčových žíl.
www.union.sk/zmena-zdravotnej-poistovne