Čo všetko môže zapríčiniť enormný nárast váhy v tehotenstve?

Zodpovedané
13. feb 2020

Dobrý deň,

som v 16. týždni tehotenstva a od začiatku tehotenstva som pribrala 10 kg. Len za posledný týždeň 2 kg. Pred tehotenstvom som schudla 25 kg. Je pravda, že som začala viac jesť, ale nie je to nič extrémne. Pridala som večere, lebo mi bývalo nevoľno.

Naďalej však športujem 3x do týždňa + 1x do týždňa beh/rýchlochôdza. Liečim sa na štítnu žľazu, ale posledná kontrola u endokrinológa bola v poriadku. Mám strach, že kým pôjdem rodiť, budem mať ešte ďalších + 30-40 kg.

Čo všetko môže zapríčiniť takýto enormný nárast váhy v tehotenstve?

Krvný tlak mám ok, výsledky krvi sú zatiaľ tiež ok, moč tiež.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

organizmus prechádza počas tehotenstva veľkými hormonálnymi zmenami. U niektorých žien dochádza k výraznejšiemu nárastu váhy ako u iných aj napriek pravidelnému pohybu.

Dôležité je mať pravidelný pohyb, pravidelnú stravu v menších množstvách 5x denne. Pokiaľ nemáte problémy s krvným tlakom alebo so štítnou žľazou, tak pravdepodobne bude priberanie spôsobené hormonálnymi zmenami.

Dôležité je sledovať si krvný tlak, pretože s priberaním môže dôjsť k zvýšeniu krvného tlaku.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková