Čo znamená flegmonózne zmenený appendix?

Zodpovedané
11. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Pred 5 dňami som absolvolala laparoskopickú operáciu slepého čreva. Rana ma stále pobolieva. V prepúšťacej správe mám napísané Appendix acuta a v zátvorke je napísané (flegmonózne zmenený appendix).

Čo znamená flegmonózne zmenený appendix? Môžu nastať nejaké komplikácie?

Ďakujem za pomoc.

Dobrý deň,

flegmóna predstavuje neohraničený baktériový zápal, ktorý sa šíri medzi tkanivami. Ak hovoríme o flegmonózne zmenenom apendixe, znamená to, že slepé črevo je zapálené a tento baktériový zápal sa šíri aj mimo slepého čreva. Hrozí teda rozšírenie zápalu do okolitých tkanív a môže dôjsť k tzv. peritonitíde, k zápalu pobrušnice. Takýto zápal je zvyčajne sprevádzaný horúčkou a vždy vyžaduje antibiotickú liečbu počas hospitalizácie.

Po odstránení slepého čreva sa vždy pri operácii skontroluje brušná dutina, prepláchne sa dezinfekčným roztokom. Po operácii slepého čreva môžu nastať komplikácie ako po každej inej operácii, napr. zápal v rane, zlé hojenie operačnej rany, infekcia v rane.
Rana po operácii môže ešte pobolievať niekoľko dní. Dôležité je všímať si začervenanie rany, vytekanie tekutiny z rany, prítomnosť horúčky, zimnice, vtedy je nutné vyhľadať lekára. Po zákroku je dôležitý pokojový režim a oddych.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková