Čo znamená krv v stolici?

Zodpovedané
22. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému môjho manžela, ktorému sa opakovane objavuje krv v stolici. Minulý rok absolvoval vyšetrenia krvi, moču, sono brušnej dutiny, gastro vyšetrenie cez ústa a aj konečník. Nič mu zistené nebolo. Problémy zmizli a mal vyše roka pokoj.

Teraz sa to opäť vrátilo, ale nie pri každej stolici. Len niekedy, no množstvo krvi sa rapídne zvýšilo.Niekedy je plný záchod krvi.

O aký problém môže ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri uvedenom probléme by mala byť realizovaná kolonoskopia a gastrofibroskopia.

Tieto vyšetrenia Váš manžel absolvoval pred pol rokom, avšak určite by bolo vhodné opäť konzultovať gastroenterológa, ktorý zhodnotí či je potrebné opakovať kolonoskopiu, resp. iba vyšetrenie konečníka a priľahlej časti hrubého čreva.

Môže ísť o hemoroidy alebo trhlinky v oblasti konečníka tzv. fisúry.

Jednou z častých príčin krvácania z konečníka býva rakovina hrubého čreva, ale keďže bola robená kolonoskopia u mamžela pred pol rokom, tak nepredpokladám, že ide o tento problém.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková