Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Čo znamená osteoklerotická lézia?

Zodpovedané
17. apr 2021

Dobrý deň,

moja matka (1968) sa lieči na chronické srdcové zlyhávanie (NYHA 3) bradykardiu (pulz okolo 30), doma máva nízky tlak, dusnosť.
Berie lieky: Protevasc, Betaloc, Rawel, Dironorm, Detralex, Olicard, Furon, Kaldyium, Acyplirin, Eleveon, Omarit (alergia).

Pred rokom jej v driekovej oblasti zistili aj osteofyty - nejaké výrastky na chrbtici. Pri poslednej kontrole jej zistili zvýšený výsledok z krvi d-dimer (0,96, normál bola uvedená hodnota do 0,5). Preto ju poslali na CT-pľúc, vylúčenie embólie.
Záver je: Bez presvedčivých známok embolizácie do pľúc bilat. Medistinum je bez zrejmých TU zmien event. patol. zväčšených LU. Osteoklerotická ložisková lézia TH6 a ojedinelé subchondrálne.

Ďalej ju poslali na RTG. Teraz sa bojíme, čo to znamená.

Môže to byť nejaký nádor?

Ďakujem

Dobrý deň,

osteoskleróza je zhrubnutím kostného tkaniva, je spôsobená zvýšenou hustotou kostí. Pre zvýšenú hustotu, kosť stráca pružnosť a je vysoké riziko vzniku zlomeniny.

Osteosklerotická lézia neznamená hneď nádorové ochorenie, tato lézia sa vyskytuje napr. u ľudí s ochorením obličiek, u ľudí s vyšším vekom alebo aj pri nádorových ochoreniach.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková