Čo znamená skratka DAP vo výsledkoch z gastroskopie?

Zodpovedané
2. nov 2022

Dobrý deň,

bola som na gastroskopickom vyšetrení. Odporúčajú mi bezlaktózovú diétu kvôli nízkej laktáze. O tom, že DAP je len 30%, tam nič nie je.

Čo znamená skratka DAP?

Mám sa vyhýbať nejakým potravinám?

Mám si dávať pozor aj na histamín, keďže mám DAO 60%?

Ďakujem

Dobrý deň,

DAP je Dipeptidy l (amino )peptidáza. Ide o enzým, ktorý štiepi bielkoviny na jednotlivé aminokyseliny vstrebávajúce sa do krvi. DAP sa vyšetruje pri podozrení na malabsorpčný syndróm (MAS) alebo príslušné enzým - enteropátie.

Ak je DAO 60% z biopsie a jeho funkcia je v poriadku, tak nejde o histamínovú intoleranciu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková