Čo znamená zvýšený bilirubín a žlté ruky?

Zodpovedané
9. jan 2022

Dobrý deň,

v práci si kolegyne všimli, že mám žlté ruky. Ešte v ten večer som išla na pohotovosť, kde mi lekárka vzala krv (všetko ok KO+ pečeňové), RTG pľúc tiež OK bilirubín v moči na 1+.

Následne som išla k svojej obdobnej lekárke, ktorá mi urobila všetky potrebné testy pre vylúčenie žltačky. Všetky výsledky som mala dobré. Aj pečeňové a aj bilirubín (18).

Na ďalší deň som absolvovala usg brucha - bez nálezu. Chirurg mi vzal krv a výsledky boli super. Teda až na bilirubín, ktorý sa už zvýšil (36). Odvtedy mi robil usg brucha ešte 2x, ale nič nenašiel. Ruky mám žlté stále a trošku aj bielka. Ešte napíšem, že celý mesiac som v nenormálnom strese, kalorickom deficite a mám málo spánku (rodinné problémy, otec v nemocnici, úmrtie). Zajtra ma čaká CT brucha, mám veľký strach ako to dopadne. Odkedy to riešim, tak mi bola braná 3x krv. Tá bola bez akýchkoľvek odchýliek až na bilirubín.

Môže to byť Gilbertov syndróm?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by išlo o Gilbertov syndróm, tak zvýšený bilirubin by ste mali už v detstve.
Pokiaľ ste mali krvné testy aj sono v poriadku, tak je potrebné počkať na výsledok CT, aby sa našla príčina. Takto sa nedá povedať prečo máte žlté sfarbenie rúk.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková