Dá sa z echo vyšetrenia zistit arytmia a srdcové zlyhávanie?

Zodpovedané
12. apr 2019

Dobrý deň,

od pôrodu v marci 2017 mám problémy s búšením srdca a asi 2 mesiace cítim búšenie v krku. A to každý deň s malými prestávkami.

Keď si odmeriam tlak, tak srdce mi ukazuje do 90 úderov za minútu. Tlak mám väčšinou nízky, niekedy aj 85/52. Zvykne sa mi zvýšiť na 143/95 a hneď ďalšie meranie ukazuje 98/65. Cítim, že mi vynecháva srdce a potom preskakuje. Akokeby sa zrýchľovalo.
Tlakomer Microlife mi často ukazuje arytmiu. Bola som na echo vyšetrení u kardiológa a povedal, že srdce mám v poriadku. Kvôli búšeniu sa však necítim dobre.

Zvyknem mať aj dýchavicu, pocit nedostatočného nadýchnutia. Mám zistený antifosfolipidový syndróm. Po pôrode som mala väčšiu stratu krvi. Dostala som 5 sačkov krvi.

Dá sa z echo vyšetrenia zistit arytmia a srdcové zlyhávanie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

z echokardiografického vyšetrenia sa dajú zistiť rozmery srdca, posudzujú sa chlopne, zhodnotí sa funkcia komôr, prietok krvi cez komory a posudzujú sa abnormality na srdci.

Na základe tohto vyšetrenia sa dá posúdiť, či srdce funguje správne alebo nie. Pri echu sa zobrazuje srdce v pohybe, dá sa teda vidieť, či srdce bije pravidelne alebo nie.

Nepravidelná činnosť srdca je arytmia, niektoré arytmie sú iba chvíľkové, preto ich pri echokardiografickom vyšetrení nevidno.

Na posúdenie arytmie sa realizuje vyšetrenie EKG Holter, kedy sa počas 24 hodín zaznamenáva EKG u pacienta. Po 24 hodinách kardiológ vyhodnocuje záznam. Pri pocitoch búšenia srdca by mali byť vyšetrené aj hormóny štítnej žľazy.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková