Dá sa zistiť vážne ochorenie ako trombóza alebo rakovina z odberu krvi, ktorý robí všeobecný lekár?

Zodpovedané
14. okt 2019

Dobrý deň ,

chcel by som sa informovať ohľadom možnosti zistenia vážnych ochorení.

Dá sa zistiť vážne ochorenie ako trombóza alebo rakovina z odberu krvi, ktorý robí všeobecný lekár?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v kompetencii všeobecného lekára nie je odobrať krv na onkomarkery. Chcem však poznamenať, že onkomarkery neslúžia na diagnózu rakoviny, ale na sledovanie dynamiky nádorového ochorenia.

Trombóza sa vyšetruje, keď je na ňu podozrenie, najmä v dolných končatinách. Vtedy sa u praktického lekára, alebo chirurga odoberie krv a robí sa USG žilového systému.

V rámci prevencie rakoviny sa u pacientov vyšetruje stolica na okultné krvácanie po 40tom roku života, kedy sa robí skríning na rakovinu hrubého čreva.

U mužov po 50tke sa robí urologická preventívna prehliadka. Ide o skrining rakoviny prostaty.

Ďalej by mala byť každá žena sledovaná u gynekológa, tam sa pri preventívnej prehliadke robí skríning rakoviny krčka maternice a ženy sú odosielané na USG alebo mamografiu prsníkov.

Čiže ak pravidelne chodíte na preventívne prehliadky, tak by malo dôjsť k skorému odhaleniu najčastejšie sa vyskytujúcich nádorových ochorení.

Pri bežnej preventívnej prehliadke sa vždy vyšetruje aj krvný obraz, teda ak by išlo o nádorové ochorenie krvného systému, tak boli by prítomné zmeny v krvnom obraze.

Hneď ako má pacient zdravotné ťažkosti, za ktorými by mohlo byť nádorové ochorenie, tak je zvyčajne odoslaný za špecialistom.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková