Detralex

Zodpovedané
4. okt 2018

Dobrý večer.
Kvôli opúchajúcim členkom mi pani doktorka predpísala Detralex. Ak to neprejde, budem odoslaná na cievne vyšetrenie. Nakoľko je však tento liek drahý, chcela som sa spýtať na jeho adekvátnu náhradu. Dočítala som sa, že náhradou Detralexu je liek Mobivenal. Je to pravda?
Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
Detralex je originálny liek, na ktorého výrobu sa použilo novoobjavené liečivo. Tieto lieky vyrába iba jeden výrobca, lieky sú drahšie preto, lebo v cene sú zahrnuté náklady na vývoj a výskum. Na každý nový liek má výrobca ochranný patent, čo znamená, že prvých 20 rokov je jediným výrobcom a dodávateľom lieku. Mobivenal predstavuje generikum, liečivá látka je totožná s originálnym liekom, ale nie sú na nich robené klinické štúdie, preto sú lacnejšie. Terapeutické účinky generík sú porovnateľné s originálom. U niektorých pacientov zaberie mobivenal (generikum), u iných iba detralex (originál). Je na každom pacientovi, aký liek si vyberie, či už je to originál alebo generikum.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková