Dilatovaný tieň srdca

Zodpovedané
16. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 23 rokov a bola som na rtg chrbtice a srdca. Neurologička mi povedala, že mám isť na kardiológiu. Mohli sa mi výsledky za 6 mesiacov pohoršiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na RTG snímke hrudníka máte pravdepodobne napísané, že dilatovaný tieň srdca. To znamená, že tieň srdca je mierne rozšírený. V takomto prípade by sa mal urobiť EKG záznam a echokardiografické vyšetrenie. Pri ňom sa pomerajú všetky oddiely srdca, zhodnotí sa chlopňový systém srdca a funkcia srdca ako pumpy.

Zväčšenie srdca na RTG snímke sa popisuje u niektorých ľudí s obezitou, zväčšenie môže spôsobiť tuk v srdcovom vaku alebo sa za zväčšením skrýva nejaké ochorenie srdca.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková