Do akej miery sú tieto nálezy z MRI závažné?

Zodpovedané
13. mar 2023

Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o vysvetlenie výsledkov z magnetickej rezonancie mojej manželky. K neurológovi pôjde až o tri týždne:

Pacient s mnohopočetným myelómom po transplantácii kostnej drene, stav po úraze L chrbtice v anamnéze. V kraniálnej krycej ploche tela stavca L5 po pozorovať rozsiahly defekt rozmerov 13×19 mm, dif. dg. Schmorlov uzol. Inak v oblasti tela stavca L5 pozorovať pomerne veľký hemangióm. Osteochondróza L4/5 a L5/S1 so subchondrálnymi zmenami typu Modic 1/2. Chondróza diskov L3/4 a L4/5. Spondylartróza L4/5 a L5/S1 bilat.. Ojedinelé drobné hemangiómy tiel stavcov lumbálnej chrbtice.

V segmente L3/4: bulging disku bez signifikantnej kompresie nervových štruktúr.
V segmente L4/5: asymetrický bulging s kompresiou durálneho vaku, pravostranná stenóza neuroforamenu stredne ťažkého stupňa pri spondylartróze a diskopatií. Laterálne recesy bilat. nezúžené. Mierna hypertrofia lig. flavum bilat..
V segmente L5/S1: asymetrický bulging disku s prechodom do mediálnej protrúzie s miernou kompresiou durálneho vaku. Obojstranne pozorovať osteodiskogénnu stenózu neuroforamenov stredne ťažkého stupňa s naliehaním na oba odstupujúce nervové korene L5.

Záver:
objemný Schmorlov uzol kraniálnej krycej plochy tela stavca L4 - stav po fraktúre. Pretrváva hemangióm tela stavca L4. Spondylartróza L4/5 a L5/S1 bilat.. Stredne ťažký stupeň diskogénnej stenózy neuroforamenov L5/S1 bilat. a L4/5 vpravo. Osteochondróza L4/5 a L5/S1 so subchondrálnym zmenami typu Modic 1/2.

Vedľajší nález: v T2 váženom obraze zachytená hypointenzívna lézia veľkosti 9 mm v oblasti os ilium vpravo. Nález môže zodpovedať lézii v rámci základného ochorenia.

Do akej miery sú tieto nálezy závažné?

Ďakujem

Dobrý deň,

v panve sa nachádza jedno drobné ložisko, ktoré má súvis s myelómom.

V L4 stavci je prítomný hemangióm - je to benígny cievny nádor, ktorý svojim rastom môže spôsobiť bolesti, v tomto prípade je potrebné navštíviť neurochirurga.

Stavce v oblasti bedrovej a krížovej oblasti sú poškodené, takisto aj medzistavcové platničky.
K závažnosti nálezu by sa mal vyjadriť špecialista.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková