Hernia a protrúzia

Zodpovedané
3. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám herniu a protrúziu. Každý mi hovorí, že to je ok. No ak by to bolo ok, nemala by som bolesti a kopu iných sprievodných prejavov ako triašku, podpaľovanie kolien, problém s rovnováhou.

Aký je Váš názor?

Ďakujem za každú radu

Dobrý deň,

hernia a protrúzia sú odborné výrazy, ktoré sa používajú vo viacerých odboroch v medicíne.

Hernia je laicky povedané pruh (prietrž), môže byť slabinový, pupočný, žalúdočný, alebo medzistavcovej platničky.

Protrúzia je vysunutie, preto treba definovať o akú herniu a protrúziu ide.

Vo Vašom prípade si na základe popisu myslím, že ide o vysunutie platničky na chrbtici, nie pri každom vysunutí musia byť prítomné typické klinické prejavy a ťažkosti, dôležité sú parametre ako napr. či došlo k úplnému pretrhnutiu a vyliatí platničky, o koľko milimetrov je platnička vysunutá (pri vysunutí nad 5-6 mm sú prítomné výrazné klinické ťažkosti pacienta).

Ak Vám odborníci tvrdia, že je všetko v poriadku, čo sa týka medzistavcových platničiek, tak problém bude zrejme niekde inde.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková