Hrčka na chodidle

Zodpovedané
17. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Mám 2 týždne do pôrodu a pribrala som celkovo 14 kg. Už niekoľko mesiacov mám na pravom chodidle zospodu hrčku (akoby tukovú). Občas sa zväčší, potom zmenší, zhoršuje sa to pri chôdzi. Došľapávanie na toto chodidlo je nepríjemné a niekedy bolestivé. Pociťujem v tehotenstve celkovo bolestivejšie došľapávanie na chodidlá, ale mám napr. aj syndróm karpálneho tunela na ruke.

Je pravdepodobné, že tieto problémy odznejú po pôrode, alebo mám už teraz navštíviť lekára?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vo Vašom prípade pôjde najskôr o ganglióm. Je to nezhubná podkožná cysta, ktorá vzniká v oblasti kĺbov a šliach na končatinách (napr. zápästie, prsty, členok, chodidlo). +

Ganglióm je tukový útvar, ktorý obsahuje kĺbny maz, nikdy sa nešíri po tele. Presná príčina vzniku nie je známa, ale v niektorých prípadoch sa vytvára v miestach kde bol úraz, v miestach, kde dochádza k mechanickému poškodeniu/preťaženiu šľachy, alebo môže byť spojený so vznikom degeneratívneho ochorenia.
Táto cysta môže narásť rýchlo, alebo rastie niekoľko mesiacov. Niekedy dôjde k spontánnemu prasknutiu cysty. Cysta sa vstrebe a zanikne.
Ganglióm rastie do veľkosti hrášku až slivky, na dotyk je nebolestivý, ale obmedzuje pacienta urobiť určitý pohyb a môže tlačiť na nerv.

V tehotenstve pri náraste váhy je vyvíjaný väčší tlak na chodidlo, preto môže vzniknúť táto cysta. Odporúča sa lokálne rozmasírovanie cysty krémami alebo gélami, alebo lekár pomocou striekačky vysaje obsah cysty.

Ak cysta spôsobuje bolesť a nezmizne, zvyčajne je indikované operačné riešenie.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková